Sborník Muzea Brněnska 2024
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
tématem letošního ročníku našeho muzejního sborníku je samo Muzeum Brněnska. Texty se věnují sbírkovým fondům spravovaným jeho pobočkami, památkovým objektům, v nichž sídlí, a v neposlední řadě práci muzea s veřejností.
Úvodní studie vychází ze stavebněhistorického průzkumu areálu kláštera Porta coeli, v němž od roku 1950 sídlí i Podhorácké muzeum, přibližuje stavební vývoj a proměny využití zdejší klášterní sýpky.
Stať Ivančické husitské reminiscence v oddílu Materiály představuje unikátní soubor kachlů s husitskými motivy ze sbírek Muzea v Ivančicích a zároveň poprvé podává úplný přehled moravských nálezů s touto tematikou. Vaší pozornosti by neměla uniknout poutavá analýza plánů vojenského ležení u Zeithanu roku 1731, okázalé barokní slavnosti, kterou pro své současníky uspořádal saský panovník August Silný. Věříme, že článek interpretující materiály uložené v knihovně Benediktinského opatství v Rajhradě zaujme nejen příznivce vojenské historie. Každodenní muzejní praxi reflektuje text věnovaný muzejní pedagogice – oboru, bez něhož si prezentační a interpretační činnost muzea ve 21. století nelze představit. Studie mapuje teoretické základy koncipování interaktivních prostor a popisuje praktické příklady jejich aplikace v Muzeu Brněnska z období posledních osmi let, kdy zde působí muzejní pedagožka.
V nerecenzované části najdete zprávu o pracovním setkání muzejníků, knihovníků a archivářů nad tématem zpracování osobních fondů a recenzi monografie o významném speleologovi Aloisi Královi, jehož pozůstalost je uložena v Podhoráckém muzeu.
Sborník Muzea Brněnska vychází již čtvrt století a my věříme, že i letos mají uveřejněné texty potenciál zaujmout. Rádi bychom také připomněli webovou platformu, na níž jsou nově k dispozici i starší vydání periodika.
Tímto ročníkem končí své působení v čele redakční rady Sborníku Muzea Brněnska profesor Dušan Uhlíř. Patří mu náš velký dík. V roce 2016, v době transformace našeho muzejního sborníku v recenzované periodikum, se ochotně ujal předsednictví redakční rady a zaštítil tak sborník svou odbornou autoritou. V dalších letech se pak neúnavně podílel na práci redakční rady, do sborníku přispěl i autorsky. Vážíme si toho a přejeme vše dobré do dalších let.
Redakce